W maju 2020 roku, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej rozstrzygnęła 28. edycję prestiżowego konkursu START. Laureat konkursu, mgr inż. Rami Faraj z Zakładu Technologii Inteligentnych IPPT PAN otrzyma roczne stypendium z przeznaczeniem na dowolny cel.
Celem programu START jest wyróżnienie najzdolniejszych młodych uczonych i zachęcenie ich do dalszego rozwoju naukowego poprzez umożliwienie pełnego poświęcenia się pracy badawczej. W konkursie oceniana jest przede wszystkim jakość i oryginalność dotychczasowego dorobku naukowego kandydata oraz jego najważniejsze osiągnięcie badawcze. Dorobek kandydatów jest oceniany w wieloetapowej procedurze, najpierw przez panel ekspercki składający się z uczonych będących autorytetami w swoich dziedzinach. Następnie, najlepsze kandydatury kierowane są do dalszej oceny przez trzech recenzentów. Na podstawie opinii zebranych na poszczególnych etapach oceny merytorycznej Zarząd Fundacji dokonuje wyboru laureatów. Decyzja Zarządu zatwierdzana jest przez Radę Fundacji.
Osiągnięcia badawcze Ramiego Faraja, które podlegały ocenie w ramach konkursu, dotyczyły przede wszystkim badań w zakresie adaptacyjnej absorpcji energii uderzeń. Dotychczasowe prace zaprocentowały kilkoma demonstratorami laboratoryjnymi, które potwierdziły skuteczność adaptacyjnego łagodzenia energii uderzeń i mogą z powodzeniem zostać wykorzystane w praktyce w takich układach jak podwozia lotnicze, systemy zrzutu ładunku, zderzaki pojazdów, bariery drogowe i wiele innych.

Mgr inż. Rami Faraj jest absolwentem Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Obecnie jest związany z Pracownią Inżynierii Bezpieczeństwa Zakładu Technologii Inteligentnych IPPT PAN. W latach 2015-2019 zrealizował własny projekt w ramach "Diamentowego Grantu" MNiSW. Ponadto, brał czynny udział w realizacji projektów badawczych i badawczo-rozwojowych finansowanych w ramach takich programów jak SONATA, OPUS, TANGO czy INNOSBZ. Mgr inż. Rami Faraj od bieżącego roku prowadzi w roli kierownika projektu trzyletni projekt finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu LIDER. Efektem jego pracy badawczej są publikacje w renomowanych czasopismach oraz 8 przyznanych praw ochronnych na wynalazek. Za swoje wyniki Rami Faraj był już kilkukrotnie nagradzany, jest m.in. dwukrotnym laureatem Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe dla studentów oraz laureatem międzynarodowych zawodów bezzałogowych samolotów udźwigowych SAE Aero Design West 2016. Ponadto, mgr inż. Rami Faraj może wykazać się współpracą z partnerami przemysłowymi oraz zagranicznymi jednostkami naukowymi.
W dniu 20 maja 2020 roku mgr inż. Rami Faraj obronił rozprawę doktorską pt. "Opracowanie układów samoadaptacyjnych do łagodzenia odpowiedzi wywołanej wymuszeniem dynamicznym" i w chwili obecnej oczekuje na nadanie stopnia doktora w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, w dyscyplinie inżynieria mechaniczna.

Więcej o konkursie i laureatach: www FNP