Damian Zaremba, doktorant ZBIMM IPPT PAN, otrzymał stypendium Prezesa Polskiej Akademii Nauk za wybitne osiągnięcia dla uczestników studiów doktoranckich na rok akademicki 2019/2020, zgodnie z decyzją Prezesa PAN z dnia 27 listopada 2019.

Stypendium Prezesa PAN jest szczególnym wyróżnieniem dla najlepszych doktorantów odbywających studia doktoranckie w instytutach Polskiej Akademii Nauk, ustanowionym w 2016 roku. W danym roku przyznanych jest nie więcej niż 10 stypendiów. O stypendium mogą się ubiegać doktoranci, którzy ukończyli co najmniej pierwszy rok studiów, otrzymali wpis na rok kolejny oraz posiadają w dorobku wybitne osiągnięcia naukowe w swojej dyscyplinie. Kandydatura do stypendium jest zgłaszana przez dyrektorów poszczególnych instytutów do Prezesa PAN po pozytywnym zaopiniowaniu przez Radę Naukową.

Damian Zaremba jest doktorantem Zakładu Biosystemów I Miękkiej Materii IPPT PAN. Jego dyscypliną naukową jest mechanika płynów i wraz ze swoim promotorem - dr hab. Piotrem M. Korczykiem rozwija technologię układów mikroprzepływowych, które mają zastosowanie w aplikacjach biomedycznych.

Wśród osiągnięć naukowych, które zgodnie z regulaminem konkursu przyczyniły się do otrzymania stypendium należy wymienić współautorstwo 3 publikacji naukowych: w dwóch publikacjach jako pierwszy autor (Microfluidics and Nanofluidics oraz Bulletin of the Polish Academy of Sciences: Technical Sciences) oraz w jednej jako współautor (Nature Communications). Znaczący udział w 3 projektach badawczych realizowanych w IPPT PAN: Sonata Bis, First TEAM oraz Preludium, którego jest kierownikiem. Doktorant realizuje również zadania w projekcie prowadzonym w Institute for Advanced Biosciences (Grenoble, Francja). Ponadto, wygłosił samodzielnie 3 referaty na międzynarodowych konferencjach naukowych.

Uroczystość wręczenia stypendiów przez Prezesa Polskiej Akademii Nauk prof. Jerzego Duszyńskiego odbyła się w dniu 7 grudnia 2019 roku w Pałacu Staszica w Warszawie.

Wykaz wszystkich doktorantów, którym przyznano stypendium Prezesa PAN za wybitne osiągnięcia na rok akademicki 2019/2020 można obejrzeć po pobraniu pliku: WYKAZ STYPENDYSTÓW – pdf (ok. 0,3MB).