Nowa seria BIBLIOTEKA REFLEKSJI NAUKOWEJ, Nauka – Społeczeństwo – Życie

Uprawianie nauki jest zajęciem pasjonującym, stanowiącym jednocześnie wielkie wyzwanie dla osób wybierających zawód badacza. Dochodzenie do prawdy naukowej jest procesem intelektualnym mającym wprawdzie zawsze bardzo silny wymiar osobisty, ale fakt, że osiągnięte rezultaty wymagają z jednej strony powszechnej akceptacji środowiska naukowego, a z drugiej dotyczą najżywotniejszych wyzwań stojących przed ludzkością, przesądza o szerokim, społecznym charakterze nauki.

Zamierzeniem niniejszej serii wydawniczej jest wyjście naprzeciw zapotrzebowaniu na pogłębioną refleksję intelektualną dotyczącą osobistych motywacji i życiowych wyborów uczonych, osadzoną w skomplikowanym kontekście dzisiejszych czasów. Tę właśnie problematykę – bez przesądzania o szczegółach poszczególnych opracowań – postanowiliśmy uczynić wiodącym tematem niniejszej serii wydawniczej, w której zostaną przedstawione osobiste doświadczenia wybitnych polskich uczonych, realizujących swą badawczą misję stanowiącą dla nich intelektualną przygodę nadającą sens ich życiowym pasjom.

Seria jest skierowana do osób zainteresowanych szeroką refleksją na temat społecznej roli nauki w dzisiejszym świecie i jej rzeczywistego znaczenia dla naszej przyszłości.

Dyrekcja IPPT PAN

O Meandrach Życia i Stochastyce – Optymistycznie, Kazimierz Sobczyk

Autobiografia profesora Kazimierza Sobczyka jest barwną opowieścią o jego życiu w głównych aspektach: pracy naukowej i życia rodzinnego.

Ze swego ogromnie pracowitego i twórczego życia naukowego wybrał Autor najważniejsze wątki, np. dotyczące pracy doktorskiej i pracy habilitacyjnej oraz bogatej współpracy międzynarodowej i związanych z nią podróży. Pisząc o swych pracach: doktorskiej i habilitacyjnej profesor Sobczyk zapoznaje czytelnika w przystępny , popularno-naukowy sposób, z ich tematyką naukową. Autor dzieli się też z nami swoimi przemyśleniami co do tego na czym polega praca naukowa, mianowicie że jest to najpierw, od strony motywacyjnej – ciekawość poznania, a następnie wytrwała praca oraz upór w pokonywaniu trudności.

Prof. dr hab. inż. Radosław Iwankiewicz, fragment z recenzji książki

Mądra Polska, Michał Kleiber

Pierwsza część książki, której tytuł jest równocześnie tytułem całości, została opublikowana po raz pierwszy w roku 2010 w formie roboczej broszury, przedrukowanej później w paru miejscach. Stanowi ona swoiste credo autora wypracowane przez lata w trakcie jego pracy w różnych instytucjach naukowych Polski i kilku innych, technologicznie wiodących krajów na różnych kontynentach. Tekst jest próbą sformułowania kluczowych zaleceń, jakie autor chciałby poddać pod rozwagę społeczeństwu poszukującemu sobie godnego miejsca w zglobalizowanym świecie. Książka stanowi swoiste podsumowanie przekonań autora o elementach, które w znacznej mierze decydują w dzisiejszym świecie o społeczno-gospodarczych sukcesach państw aspirujących do miana liczących się, globalnych partnerów. Główna teza tej części książki jest prosta w artykulacji, choć oczywiście niełatwa w realizacji – kraje sukcesu to te, które potrafiły u siebie zbudować głęboko zakorzenioną kulturę dla indywidualnej, ludzkiej kreatywności i zbiorowej instytucjonalnej innowacyjności. Cechy te poparte przedsiębiorczością obywateli (tego nam na szczęście nie brakuje) i światłymi, niezaniedbującymi problemów socjalnych regulacjami wolnorynkowymi (tu ciągle odczuwamy deficyt) są w przekonaniu autora jedyną drogą stwarzającą realne szanse na wypełnienie życiowych aspiracji nas wszystkich, a młodego pokolenia w szczególności.

Druga część książki ma nieco inny charakter. Do każdego ze zidentyfikowanych w pierwszej części, stojących przed nami zadań, dość arbitralnie przypisano w niej zestaw artykułów opublikowanych przez autora w ostatnich latach w czasopismach codziennych i specjalistycznych, stanowiących w pewnym sensie swoiste rozszerzenie postawionych wcześniej tez.

Autor ma przekonanie, że zdecydowana większość tekstów niezależnie od daty swej pierwszej publikacji – zachowała ważność do dzisiaj. W niektórych przypadkach, szczególnie nawiązujących do wydarzeń stricte politycznych, czytelnik powinien jednak zwracać uwagę na datę publikacji oryginału.

Autor wyraża nadzieję, że niniejsza książka okaże się choćby niewielkim wkładem do procesu pogłębiania polskiej debaty publicznej o sprawie mającej fundamentalne znaczenie dla naszej przyszłości. Za taką sprawę bowiem należy uważać niewątpliwie rolę wiedzy w rozwoju społeczno-gospodarczym kraju – wiedzy służącej dobru wspólnemu.

Fragment z Wprowadzenia do książki