W ramach konkursu NCBR POIR działanie 4.1.4, Laboratorium Elektroniki Profesjonalnej IPPT PAN uzyskało dofinansowanie nowego projektu pt.: "Opracowanie i wdrożenie w Baltic Operator Sp. z o.o. modelowego systemu ekspertowego opartego na zaawansowanym systemie UT/Phased-Array (UT/PA) do monitorowania procesu produkcyjnego i diagnostyki wielkogabarytowych spawanych konstrukcji stalowych off-shore i on-shore dla przemysłu morskiego".
Projekt będzie realizowany w konsorcjum z partnerem przemysłowym – Baltic Operator Sp. z o.o. (spółka Stoczni Gdańskiej) oraz AGH.
Celem zaplanowanych prac B+R jest opracowanie i wdrożenie nowoczesnego rozwiązania do kontroli jakości spoin oraz monitorowania procesu produkcyjnego wielkogabarytowych spawanych konstrukcji stalowych off-shore i in-shore, w oparciu o zaawansowany system UT/Phased-Array. Zespół LEP będzie odpowiedzialny za opracowanie i weryfikację zaawansowanych metod akwizycji i przetwarzania sygnałów ultradźwiękowych, w szczególności metod FMC/TFM (Full-Matrix Capture/Total-Focusing Method).
Realizacja prac pozwoli na wdrożenie nowoczesnego systemu diagnostycznego wraz z technologią badań nieniszczących techniką UT/PA, automatyzację procesu skanowania w badaniu UT spoin, wdrożenie metody FMC w badaniach oraz cyfrowy zapis wyników badań UT, co realizowane będzie w ramach dedykowanego, modelowego systemu ekspertowego. Innowacyjny proces pozwoli na obniżenie pracochłonności procesu badania spoin oraz kosztów, oszczędność medium sprzęgającego i zmniejszenie stopnia zanieczyszczenia środowiska. Poprawienie parametrów dotyczących prędkości oraz dokładności badania spoin pozwoli Spółce na osiągnięcie istotnych oszczędności w procesie produkcyjnym.