Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW), Pan Wojciech Murdzek wyróżnił trzech młodych naukowców z IPPT PAN: dr. Marka Kochańczyka, dr. Marcina Krajewskiego oraz dr. Ramiego Faraja. Ponadto, laureatką została mgr Chiara Rinoldi – doktorantka z Politechniki Warszawskiej, od niedawna zatrudniona w naszym instytucie. Nagrodzeni otrzymają stypendium na okres 36 miesięcy.

Minister wybrał naszych stypendystów spośród 1793 wnioskodawców, przy czym IPPT PAN jest jedynym instytutem spośród instytutów PAN, który mógł poszczycić się stypendiami dla aż 3 swoich pracowników. Cieszymy się także z tego, że dołączyła do nas Chiara Rinoldi, która jest również nagrodzona przez MNiSW. Stypendium jest przyznawane młodym naukowcom, którzy w dniu podjęcia decyzji o przyznaniu stypendium, tj. 15 czerwca 2020 r., posiadali status młodego naukowca.

Poniżej przedstawiamy sylwetki naszych laureatów:

Dr Marek Kochańczyk jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego (międzywydziałowe Studia Matematyczno-Przyrodnicze). Był stypendystą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w programie START 2013. W 2018 roku obronił z wyróżnieniem w IPPT PAN doktorat z informatyki. Odbył krótkie staże naukowe w Los Alamos National Laboratory oraz na University of California, Davis.

Aktualnie dr inż. Marek Kochańczyk jest adiunktem w Pracowni Modelowania w Biologii i Medycynie Zakładu Biosystemów i Miękkiej Materii w IPPT PAN kierowanej przez prof. Tomasza Lipniackiego, gdzie zajmuje się modelowaniem matematycznym procesów, które zachodzą w komórkach żywych w odpowiedzi na bodźce stresowe, szczególną uwagę poświęcając efektom stochastycznym i przestrzennym. Specjalizuje się w modelowaniu układów o wysokiej złożoności kombinatorycznej, w których współwystępują nieliniowe motywy regulacyjne. Szczególnie interesują go mechanizmy odpowiedzialne za powstrzymywanie infekcji wirusowej działające na poziomie wewnątrz- i międzykomórkowym. Wyniki badań, w których uczestniczył, były publikowane m.in. w Nature Communications, Science Signaling, Bioinformatics, PLOS Computational Biology.

Dr inż. Marcin Krajewski jest absolwentem Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej Université de Picardie Jules Verne, Université Toulouse III Paul Sabatier, Aix-Marseille Université (Francja) oraz Universidad de Córdoba (Hiszpania), które prowadziły wspólne studia magisterskie w ramach Europejskiego Programu „Erasmus Mundus – Materials for Energy Storage and Conversion (MESC)”. Podczas studiów odbył praktyki zawodowe w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Skierniewicach, staż badawczy na Wydziale Chemii Universite de Provence w Marsylii (Francja) oraz był uczestnikiem „Ulsan International Program – Summer School” na University of Ulsan w Korei Południowej. Następnie rozpoczął studia doktoranckie na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego w ramach „Międzynarodowych Projektów Doktoranckich (MPD) – International PhD studies at the Faculty of Physics University of Warsaw” finansowanych z Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej (FNP). Odbył dwa staże badawcze na Wydziale Inżynierii Materiałowej Tatung University (Tajwan). W 2016 roku uzyskał stopień doktora nauk fizycznych i rozpoczął pracę w IPPT PAN, gdzie prowadzi badania z pogranicza chemii, fizyki, inżynierii materiałowej, mechaniki oraz nanotechnologii. Jego główne zainteresowania badawcze obejmują syntezę, charakterystykę i modyfikację nanomateriałów do zastosowań w sektorze biomedycznym, energetycznym oraz związanym z oczyszczaniem środowiska. Dotychczas był wykonawcą w projekcie OPUS Narodowego Centrum Nauki (NCN), zaś obecnie jest kierownikiem projektu SONATA. Był stypendystą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP), Centre National de la Recherche Scientifique (CNRS) oraz ALISTORE European Research Institute. Prowadzi również współpracę naukową z wieloma ośrodkami badawczymi w kraju i zagranicą (Tajwan, Chiny, USA, Wielka Brytania).

Dr inż. Rami Faraj jest absolwentem Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Obecnie jest związany z Pracownią Inżynierii Bezpieczeństwa Zakładu Technologii Inteligentnych IPPT PAN. W latach 2015-2019 zrealizował własny projekt w ramach "Diamentowego Grantu" MNiSW. Ponadto, brał czynny udział w realizacji projektów badawczych NCN i badawczo-rozwojowych NCBR (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju) finansowanych w ramach takich programów jak SONATA, OPUS, TANGO czy INNOSBZ. Dr inż. Rami Faraj od bieżącego roku prowadzi w roli kierownika projektu trzyletni projekt finansowany przez NCBR w ramach programu LIDER. Efektem jego pracy badawczej są publikacje w renomowanych czasopismach oraz 8 przyznanych praw ochronnych na wynalazek. Za swoje wyniki dr inż. Rami Faraj był już kilkukrotnie nagradzany, jest m.in. dwukrotnym laureatem Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe dla studentów oraz laureatem międzynarodowych zawodów bezzałogowych samolotów udźwigowych SAE Aero Design West 2016. Ponadto, dr inż. Rami Faraj może wykazać się współpracą z partnerami przemysłowymi oraz zagranicznymi jednostkami naukowymi

W dniu 20 maja 2020 roku, dr inż. Rami Faraj obronił rozprawę doktorską pt. "Opracowanie układów samoadaptacyjnych do łagodzenia odpowiedzi wywołanej wymuszeniem dynamicznym" i otrzymał stopień doktora w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, w dyscyplinie inżynieria mechaniczna.

Przedstawiamy również sylwetkę laureatki, która aplikowała o stypendium Ministra będąc doktorantką Politechniki Warszawskiej. Obecnie jest już pracownikiem IPPT PAN.

Mgr Chiara Rinoldi uzyskała tytuł magistra inżynierii biomedycznej na Politecnico di Milano (Włochy) w 2014 r. Od 2015 roku jest doktorantką na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej. Jej praca doktorska dotyczy projektowania, wytwarzania i stymulacji rusztowań na bazie włókien do inżynierii ścięgien.

Chiara Rinoldi ostatnio dołączyła do IPPT PAN, do Zakładu Biosystemów i Miękkiej Materii, gdzie jest zaangażowana w projekt Fundacji na rzecz Nauki Polskiej z programu First Team, zatytułowany „Electrospun conducting hydrogel nanomaterials for neural tissue engineering”. Jej zainteresowania badawcze obejmują badania hydrożeli przewodzących i reagujących na światło w zastosowaniach do inżynierii tkankowej i dostarczania leków. Interesuje się łączeniem różnych technik wytwarzania materiałów w celu uzyskania innowacyjnych i zaawansowanych systemów rusztowań. Jej działania obejmują również izolację i różnicowanie komórek, a także ocenę interakcji między komórkami a materiałem. Laureatka jest współautorką 10 artykułów naukowych opublikowanych w międzynarodowych czasopismach naukowych, których łączna liczba cytowań wynosi ponad 210, a indeks Hirscha wynosi 6 (Scopus, czerwiec 2020 r.).

Więcej: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego