Karol Golasiński - doktorant ZMD IPPT PAN - otrzymał stypendium Prezesa Polskiej Akademii Nauk za wybitne osiągnięcia, dla uczestników studiów doktoranckich na rok akademicki 2018/2019, zgodnie z decyzją Prezesa PAN z dnia 20 listopada 2018.
Stypendium Prezesa PAN jest szczególnym wyróżnieniem dla najlepszych doktorantów odbywających studia doktoranckie w instytutach Polskiej Akademii Nauk, ustanowionym w 2016 roku. W danym roku przyznanych jest nie więcej niż 10 stypendiów. O stypendium mogą się ubiegać doktoranci, którzy ukończyli co najmniej pierwszy rok studiów, otrzymali wpis na rok kolejny oraz posiadają w dorobku wybitne osiągnięcia naukowe w swojej dyscyplinie. Kandydatura do stypendium jest zgłaszana przez dyrektorów poszczególnych instytutów do Prezesa PAN po pozytywnym zaopiniowaniu przez Radę Naukową.
Karol Golasiński jest doktorantem Zakładu Mechaniki Doświadczalnej IPPT PAN z wszczętym przewodem doktorskim. Tytuł przygotowywanej rozprawy doktorskiej, której promotorem jest dr hab. Elżbieta Pieczyska, prof. IPPT PAN, brzmi „Analysis of thermomechanical couplings in Gum Metal under selected loadings”. |
Wśród osiągnięć Karola Golasińskiego, które zgodnie z regulaminem konkursu przyczyniły się do otrzymania stypendium należy wymienić współautorstwo 8 publikacji z listy A Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz znaczący udział w 3 projektach badawczych realizowanych w IPPT PAN we współpracy z Japonią (projekty NCN, w tym kierownictwo Preludium) i 3 innych projektach badawczych (KMM-VIN, DAAD i projekt międzyakademicki) realizowanych we współpracy z zagranicznymi jednostkami naukowymi (Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg, Fraunhofer-Institut für Fertigungstechnik und Angewandte Materialforschung IFAM Dresden oraz Akademią Rumuńską). Ponadto, 8 referatów własnych wygłoszonych samodzielnie na międzynarodowych konferencjach naukowych (połowa z wyróżnieniem).Wiecej.
Wykaz wszystkich doktorantów, którym przyznano stypendium Prezesa PAN za wybitne osiągnięcia na rok akademicki 2018/2019 znajduje się na stronie www Polskiej Akademii Nauk .