Udział w prestiżowych wielkich programach, a szczególnie ich koordynowanie, stanowią wyznacznik pozycji naukowej Instytutu w Polsce, a niejednokrotnie i poza jego granicami. Wielopartnerskie projekty badawcze koordynowane i w części wykonywane przez Instytut należy podzielić generalnie na dwa typy: przed zmianą ustroju państwa w roku 1989, a co za tym idzie zmianą organizacji nauki i po tej zmianie. W latach 1976-1989 były to ogólnopolskie programy badawcze (umownie: Węzłowe), zaś po transformacji granty KBN i międzynarodowe.

Problemy "Węzłowe"

W latach 1976-1989 funkcjonował system ogólnopolskich Problemów Badawczych: "Węzłowych", w których uczestniczyły jednostki badawcze - Instytuty i Uczelnie z całego kraju oraz Problemów "Międzyresortowych". W pierwszym dziesięcioleciu działania systemu Instytut koordynował dwa Problemy Węzłowe:

  1. Badania warstwy wierzchniej elementów maszyn (J. Kaczmarek - koordynator);
  2. Wytrzymałości i optymalizacji konstrukcji maszynowych i budowlanych (W. Szczepiński - koordynator);

oraz dwa Międzyresortowe:

  1. Mechanika ciał odkształconych, cieczy i gazów (P. Perzyna - koordynator);
  2. Metody akustyczne w technice i kulturze (J. Wehr i J. Ranachowski - koordynatorzy).

Od roku 1986 problemy badawcze zmieniły nazwy na Centralne Programy Badań Podstawowych (CPBP) i Centralne Programy Badań Resortowych (CPBR). Część tych Programów stanowiła kontynuację i rozszerzenie Problemów zakończonych w roku 1985. W następnych 5-ciu latach w Instytucie było koordynowanych pięć programów "Podstawowych" i trzy "Resortowe/Rządowe".
Programy "Podstawowe" to:

  1. Podstawy mechaniki materiałów, maszyn, konstrukcji i procesów technologicznych (J.A. Koening - koordynator);
  2.  Pole elektromagnetyczne i mechaniczne w ośrodkach ciągłych (W. K. Nowacki - koordynator);
  3. Zagadnienia akustyki w technice, medycynie i kulturze...(J. Ranachowski - koordynator);
  4. Układy ze sztuczną inteligencją do maszyn roboczych i pojazdów  (H. Frąckiewicz - koordynator);
  5. Podstawy i mechanizmy racjonalnej gospodarki energetycznej budownictwa mieszkaniowego (W. Dzieniszewski - koordynator).