W dniu 2 czerwca 2020 roku, Kapituła Programu AKP przyznała Prof. Zbigniewowi L. Kowalewskiemu zaszczytny tytuł Ambasadora Kongresów Polskich za rok 2020.
Celem Programu Ambasadorów Kongresów Polskich jest wspieranie działań w pozyskiwaniu kongresów i wydarzeń do naszego kraju. Program Ambasadorów Kongresów Polski to innowacyjny projekt, który łączy ze sobą potencjał intelektualny i społeczny polskich naukowców z zasobami gospodarki krajowej.
Każdego roku, Kapituła Programu wybiera nowych Ambasadorów Kongresów Polskich, którzy dzięki szczególnemu zaangażowaniu realnie przyczyniają się do pozyskiwania organizacji nowych wydarzeń w Polsce. Dzięki uznaniu dla ich osiągnięć na całym świecie, promują nie tylko zdobycze naukowe, ale także nasz kraj i jego kulturę. Udaje się to również dzięki ich zaangażowaniu i członkostwu w strukturach międzynarodowych organizacji i stowarzyszeń.
Prof. Zbigniew L. Kowalewski jest od wielu lat pracownikiem IPPT PAN (w instytucie: doktorat - 1988, habilitacja – 1997 i profesor - 2008). Obecnie piastuje zaszczytną funkcję Przewodniczącego Rady Naukowej IPPT PAN oraz jest Kierownikiem Zakładu Mechaniki Doświadczalnej.
Profesor ma ogromne doświadczenie w organizacji międzynarodowych i krajowych konferencji naukowych i aktywnie promuje Polskę, jako miejsce organizacji takich spotkań i konferencji, również poprzez swoją aktywną działalność w międzynarodowych stowarzyszeniach.
Program Ambasadorów Kongresów Polskich jest realizowany wspólnie przez Polską Organizację Turystyczną oraz organizację pozarządową – Stowarzyszenie Konferencje i Kongresy w Polsce. Równolegle do Programu Ambasadorów Kongresów Polskich działają Lokalne Kluby Ambasadora Kongresów, których celem jest wsparcie świata nauki i branżowych organizacji, starających się o pozyskiwanie międzynarodowych konferencji i wydarzeń do miast i regionów objętych działaniem klubu.
Warunkiem otrzymania honorowego tytułu Ambasadora Kongresów jest pozyskanie co najmniej jednego wydarzenia o skali międzynarodowej dla Polski w przeciągu ostatnich 3 lat oraz przekonanie Kapituły o swoim zaangażowaniu na rzecz promocji Polski. Działalność na rzecz organizowania wydarzeń w Polsce nie może jednak wynikać bezpośrednio z obowiązków zawodowych kandydata.
Zgodnie z Regulaminem Programu AKP prawo zgłaszania kandydatów mają członkowie Kapituły AKP, jednostki organizacyjne Polskiej Akademii Nauk, uczelnie i szkoły wyższe, stowarzyszenia i organizacje naukowe, instytucje kulturalne, organizacje gospodarcze i samorządowe, Polska Organizacja Turystyczna, Stowarzyszenie "Konferencje i Kongresy w Polsce", regionalne convention bureaux oraz osoby wcześniej uhonorowane tytułem Ambasadora Kongresów Polskich.
Więcej:
Kapituła Programu AKP wybrała Mecenasów i Ambasadorów Kongresów Polskich 2020
Kapituła AKP obejmuje grupę wybitnych osobistości z polskiego świata nauki, gospodarki i kultury.
Poniżej zdjęcie KAPITUŁY PROGRAMU AKP, źródło: ambasadorkongresow.pl